معماری
سرخط خبرها
خانه / [3 / بررسی وقوع بحران حادثه پتروشیمی بوعلی سینا ماهشهرپس از برکناری علی یزدانی!!

بررسی وقوع بحران حادثه پتروشیمی بوعلی سینا ماهشهرپس از برکناری علی یزدانی!!

به گزارش پترونیوز:نگاهی به ضعف مدیریت در وقوع بحران حادثه پتروشیمی بوعلی سینا ماهشهر

قبل از بررسی علل فنی وقوع این حادثه مهمترین موردی که به چشم می‌خورد و وزیر نفت نیز به آن اذعان می کند، نبود فرمانده برای مهار آتش است.

بیژن زنگنه روز گذشته در جریان برگزاری جلسه کمیته بحران در ماهشهر می گوید عملیات مهار آتش فرمانده ندارد و باید هرچه سریع‌تر فرمانده ای متخصص و کاردان برای این عملیات انتخاب شود. وی ادامه می دهد من نیز تا زمانی که آتش به طور کامل خاموش شود برای پشتیبانی و نظارت در منطقه خواهم بود.

گرچه وزیر نفت در این جلسه به عنوان سکاندار صنعت نفت کشور، به نبود فرمانده در این عملیات اعتراف می کند و اما خود را به عنوان فرمانده به دلایلی معرفی نمی کند.

جدای از این دلایل احتمالی، اما بهتر آن بود که در ساعات آغازین این حادثه وزیر نفت و یا معاونش (مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی) به محل حادثه می آمدند تا شاید در همان ساعات اول،یک حادثه کوچک تبدیل به حادثه بزرگ ملی نمی شد که امروز در رسانه های داخلی به عنوان بزرگترین حادثه تاریخ صنعت پتروشیمی قلمداد شود.

این نکته نیز نباید فراموش شود که وقوع حادثه در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی یک پدیده طبیعی و اجتناب ناپذیر است، به طوری‌که سالانه چندین مجتمع پتروشیمی، پالایشگاه، تاسیسات نفت و گاز به دلایل فنی دچار آتش سوزی و انفجار می شوند اما قالبا به دلیل وجود یک فرمانده واحد در این حوادث، جلوی حادثه‌های بزرگتر گرفته می شود.

به عبارت دیگر آتش سوزی کوچکی که امکان مهار آن در مدت زمان چند ساعت وجود دارد در این حادثه به دلیل عدم مدیریت بحران و حضور مدیران ویژه دوره بحران در سطح شرکت ملی صنایع پتروشیمی و سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر حتی گستره بین المللی و جهانی به خود می‌گیرد و رسانه های عربستانی و کویتی با تمسخر از این حادثه یاد می کنند و از اینکه این آتش سوزی در ایران رخ داده است، ابراز خشنودی می کنند.

برای آنکه از بحث اصلی خود یعنی علت نبود فرمانده در وقوع بحران دور نشویم، بهتر آن است که به اسفند ماه سال ۹۴ بازگردیم زمانی که انتصابات انتخاباتی در منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر رخ داد.

به عبارت دیگر انتصابات انتخاباتی چند ماه اخیر وزارت نفت یکی از علل وقوع این حادثه در رسانه های غربی همچون رویترز معرفی شده است، که منجر به طولانی شدن زمان مهار حادثه و تحمیل چندین میلیون دلار خسارت به صنایع پتروشیمی ایران شده است.

بر این اساس ۲۷ اسفند ماه سال گذشته و درحالی تنها دو روز به پایان سال باقی مانده بود مرضیه شاهدایی مدیرعامل تازه منصوب شده شرکت ملی صنایع پتروشیمی و معاون وزیر نفت با صدور حکمی علی یزدانی مدیرعامل با سابقه سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر را به دلایل نامشخصی برکنار کرد.

علی یزدانی درحالی از مدیریت عامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر اسفند ماه سال گذشته برکنار شد که بر اساس مصوبه مجمع عمومی سازمان منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر مدیریت وی ۶ ماه قبل به مدت دو سال تمدید شده و وی تا سال ۹۶ به عنوان مدیرعامل این سازمان انتخاب شده بود.

ظاهرا مهمترین دلایل برکناری علی یزدانی از مدیریت عامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر ضعف مدیریتی و یا پرونده های قضائی و یا حقوق های نجومی نبوده است، بلکه وی صرفا با زدن برچسب سیاسی از کار برکنار شد در صورتی این چنین نبود و مهندس یزدانی مخالف صنعت سیاسی بود.

از سوی دیگر مرضیه شاهدایی مدیرعامل تازه منصوب شده شرکت ملی صنایع پتروشیمی هم صرفا با یک شعار انتخاباتی به عنوان معاون وزیر نفت مشغول به کار شده و وی هیچگونه سابقه فعالیت در واحدهای فرآیندی مجتمع های پتروشیمی کشور ندارد و بیژن زنگنه وزیر نفت صرفا به دلیل اختلاف نظر با مدیرعامل سابق پتروشیمی و با شعار برابری حق خانم ها با آقایان در صنعت نفت حکم انتصاب شاهدایی را امضا کرده است.

این دو انتصاب انتخاباتی و سیاسی در صنعت نفت موجب شد که با وقوع حادثه در مرحله اول، مدیرعامل جدید سازمان منطقه ویزه پتروشیمی ماهشهر نتواند به عنوان فرمانده در کوتاه ترین زمان با بسیج امکانات و مدیریت بحران، حادثه آتش سوزی پتروشیمی بوعلی را مهار کند.

 

درباره ی احمد رضا جابری

همچنین ببینید

تلاش های پتروشیمی امیرکبیر برای یاری به هموطنان آسیب دیده سیل

همیاری های شرکت پتروشیمی امیرکبیر در کمک به سیل زدگان نقاط مختلف کشور به خصوص استان خوزستان از ابتدای وقوع سیل تا تاریخ ۲۲ فروردین تشریح شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس